Skip to content

Będąc na zwolnienu lekarskim, możesz spodziewać się kontroli z ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przeprowadza kontrole osób, które przebywają na zwolnieniach lekarskich. Okazało się, że wiele z nich nie wykorzystuje ich tak, jak powinno.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował już wyniki kontroli zwolnień lekarskich, które zostały przeprowadzone w pierwszym kwartale 2022 roku. W ich trakcie wielokrotnie okazywało się, że wysokość przyznanych z tego tytułu świadczeń była obniżana lub cofana.

Wyjaśnia to Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS Białystok: “Zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa jesteśmy zobowiązani do prowadzenia systematycznej kontroli zarówno prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jak i prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich”.

Zwolnienie lekarskie nie jest urlopem. Jego celem jest pomoc w odzyskaniu zdrowia po chorobie lub urazie, tak abyś mógł wrócić do pracy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) ma prawo zbadać, czy zwolnienie lekarskie zostało wykorzystane zgodnie z jego przeznaczeniem lub czy nie doszło do jego nadużycia.

Należy pamiętać, że każde zwolnienie lekarskie, które otrzymujesz, może być przedmiotem kontroli. Nie musi to oznaczać, że zwolnienie lekarskie “powinno leżeć”. Ważne jest, aby pamiętać, że każde zwolnienie lekarskie oznacza, że musisz zaprzestać wykonywania jakiejkolwiek pracy lub czynności, która mogłaby utrudnić lub opóźnić powrót do zdrowia. Jeśli wykorzystasz zwolnienie do celów innych niż te, do których zostało przeznaczone, Departament wstrzyma wypłatę zasiłku, a jeśli został on już wypłacony, nakaże zwrot pieniędzy. Należy pamiętać, że taka kontrola może być przeprowadzona również u pracodawców, którzy zatrudniają więcej niż 20 ubezpieczonych.

W ostatnich miesiącach wzrosła liczba osób, które zwróciły zasiłek chorobowy. Wynika to z braku zrozumienia, jak korzystać z tego świadczenia.

Według naszych statystyk, podczas kontroli wielokrotnie wychodziło na jaw, że osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim nie wykorzystują go zgodnie z przeznaczeniem. Jeśli funkcjonariusz nie zastanie chorej osoby w domu, powtarza kontrolę i prosi o wyjaśnienie nieobecności.

Wśród osób z naszego regionu, które musiały zwrócić zasiłek chorobowy, były dwie ubezpieczone, które w okresie niezdolności do pracy przebywały w swoich kawiarniach, pracując na laptopie. Pytane o cel pobytu twierdziły, że przyjechały z drugiego końca miasta, aby napić się najlepszej kawy. Dwie ubezpieczone w ciąży pracowały w swoich salonach, zajmując się stylizacją paznokci. Z kolei pracownica biurowa, przebywająca na zwolnieniu lekarskim, przyjechała na szkolenie do innej firmy, w której zamierzała podjąć pracę. Jeszcze inne sprawy dotyczyły fryzjerów, gdzie jedna fryzjerka wykonała usługę podczas choroby, farbując włosy klientki, a inna twierdziła, że przyszła do salonu tylko umówić się na wizytę.

3 komentarze

 1. Lucek
  28 czerwca 2022 @ 10:11

  Podoba mi się ta polityka ubezpieczeń społecznych, ponieważ przebywając na urlopie, ludzie wykorzystują sytuację.

  Zasadniczo, kiedy idziesz na urlop, możesz wziąć trochę wolnego i nie płacić podatków na ubezpieczenie społeczne. Oznacza to, że za te dni nie trzeba płacić żadnych podatków, co jest całkiem fajne.

 2. Jerzy
  28 czerwca 2022 @ 10:12

  Uważam, że to wspaniale, że mamy taki program, ponieważ pozwala on ludziom żyć własnym życiem, nie martwiąc się o płacenie rachunków czy zaleganie z czynszem lub spłatą kredytu hipotecznego.

  Daje im to możliwość skupienia się na tym, co najważniejsze: na swoim zdrowiu i dobrym samopoczuciu.

 3. Henio
  28 czerwca 2022 @ 10:14

  Podoba mi się ta polityka ZUS-u, ponieważ jest to dobry sposób na zachęcenie ludzi do brania wolnego w pracy. Kiedy ktoś jest na urlopie, może wykorzystać swoją sytuację i skupić się na innych sprawach w swoim życiu.

Dodaj komentarz