Skip to content

Kredytobiorcy wspierani przez Rząd

W obliczu agresji Rosji na Ukrainę i putinowskiej inflacji polskie rodziny mają problemy ze spłatą kredytów hipotecznych. Rząd przygotował rozwiązania, które mają im pomóc.

Urząd Premiera Mateusza Morawieckiego przedstawił szczegółowy projekt, który ma pomóc polskim rodzinom w spłacie kredytów hipotecznych. “Chcemy pomóc tym, którzy zaciągnęli kredyty na zakup nieruchomości – powiedział premier.

Będzie to pomoc dla kredytobiorców w trudnym okresie agresji Rosji na Ukrainę i putinowskiej inflacji. Ministerstwo Finansów przygotowało rozwiązania dotyczące wakacji kredytowych oraz substytut indeksu WIBOR, który znacznie obniży raty kredytowe.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców (BSCF) zostanie zasilony dodatkową kwotą 1,4 mld zł, a w razie potrzeby kwota ta może ulec zwiększeniu.

Agresja Rosji na Ukrainę i inflacja putinowska doprowadziły do wzrostu stóp procentowych, co z kolei przekłada się na wzrost rat kredytów. Rząd nie zamierza zostawić z tym Polaków samych, dbając jednocześnie o stabilność krajowego sektora bankowego i finansowego.

Nową funkcją są m.in.: wakacje kredytowe. Wakacje kredytowe pozwolą Ci zawiesić spłatę kredytu na 4 miesiące bez dodatkowych odsetek zarówno w 2022, jak i 2023 roku, czyli w sumie 2 x 4 miesiące bez rat. Wakacje kredytowe będą dotyczyły kredytów w PLN.

Przejście z obecnego WIBOR-u na nowy indeks będzie oznaczało, że raty kredytobiorców ulegną obniżeniu. W efekcie kredytobiorcy będą mieli w swoich portfelach dodatkowe środki – łącznie będzie to ok. 1 mld zł rocznie od 2023 roku.

Nowe środki zasilą ZFŚS. Otrzyma on dodatkowe 1,4 mld zł, a w razie potrzeby kwota ta zostanie zwiększona i w tym przypadku nie będzie konieczna zmiana ustawy.

Nowością będzie możliwość składania wniosków o wsparcie przez internet.

Jeśli masz problemy ze spłatą kredytu, możesz otrzymać wsparcie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Fundusz ten oferuje dotacje dla kredytobiorców, którzy nie są w stanie spłacać swoich kredytów. Aby zakwalifikować się do otrzymania wsparcia, musi być spełniony jeden z poniższych warunków:

Posiadanie statusu bezrobotnego przez co najmniej jednego z kredytobiorców.

Miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczają 50% miesięcznego dochodu.

Miesięczny dochód po odliczeniu kosztów kredytu nie przekracza określonej kwoty – w 2022 roku jest to 1552 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1200 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Maksymalne wsparcie z ZFŚS wynosi 2 tys. zł i może być wypłacane maksymalnie przez 36 miesięcy, co daje łącznie 72 tys. zł. Wsparcie jest zwrotne; spłata rozpoczyna się po dwóch latach od dokonania ostatniej wpłaty i odbywa się w 144 miesięcznych równych, nieoprocentowanych ratach.

5 komentarzy

 1. Ewa
  12 maja 2022 @ 13:19

  Cieszę się, że obecny rząd wspiera kredytobiorców w ten sposób.

  Jestem kredytobiorcą od wielu lat i pomoc rządu okazała się dla mnie nieoceniona.

  Pozwoliła mi ona na zakup domu, co umożliwiło mi wychowanie rodziny w bezpiecznym środowisku. Pozwoliła mi również spłacić kredyty studenckie, co było dla mnie ważne, ponieważ wiedziałem, że wyjście z długów pomoże mi osiągnąć moje cele.

 2. Wiola
  12 maja 2022 @ 13:20

  Uważam, że jest to ważne, ponieważ pokazuje, że rząd jest gotowy pomagać ludziom, którzy tego potrzebują.

  Rządowi udało się to osiągnąć, oferując różne programy.

 3. Roman
  12 maja 2022 @ 13:21

  Jestem kredytobiorcą od wielu lat i zawsze miałem trudności z uzyskaniem kredytu. Wynikało to z mojego niskiego ratingu kredytowego, który uniemożliwiał mi otrzymanie kredytu na zakup rzeczy, których potrzebowałem.

  Teraz jednak, gdy władzę przejmuje nowy rząd, dba on o to, by wszyscy kredytobiorcy mogli uzyskać kredyt na realizację swoich marzeń. Jest to dla mnie wspaniała wiadomość, ponieważ oznacza to, że będę mógł kupić swój wymarzony samochód i wreszcie zacząć żyć w szczęściu!

 4. Robert
  12 maja 2022 @ 13:21

  Jestem pożyczkobiorcą i to od bardzo dawna. Pożyczam pieniądze od czasów szkoły średniej, a teraz, kiedy jestem dorosła, możliwość zaciągania kredytów i spłacania ich w czasie jest dla mnie jeszcze ważniejsza. Kiedy poprzednia administracja była u władzy, zawsze starała się utrudnić mi (i innym pożyczkobiorcom) to zadanie – ale teraz, kiedy mamy nowy rząd, sprawy mają się lepiej!

 5. Iza
  12 maja 2022 @ 13:22

  Ogłoszona dziś nowa inicjatywa zapewni ulgę w spłacie długów kredytobiorcom, którzy ucierpieli w wyniku niedawnego spowolnienia gospodarczego. Program ten da ludziom szansę na spłacenie swoich kredytów w dłuższym okresie czasu i przy niższym oprocentowaniu, a także zapewni im dodatkową pomoc finansową, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jest to świetny sposób, by rząd pokazał swoje zaangażowanie w pomoc osobom borykającym się z problemami finansowymi w tym trudnym okresie.

Dodaj komentarz